Na pograniczu miasta Kalisz i miejscowości Szałe znajduje się sztuczny zbiornik potocznie nazywany od nazwy miejscowości Szałe.

Motel „Maria” położony jest na rozwijającym się środku ośrodku rekreacyjnym położonym na południowym brzegu jeziora.

Szałe – inaczej Zalew Pokrzywnicki znajduje tuż obok Kalisza, około 6 km od centrum miasta, otoczony jest z jednej strony lasem Winiarskim a z drugiej Ośrodkiem Wypoczynkowym i terenami rekreacyjnymi.

Tereny okalające jezioro to ulubione miejsce wypoczynku Kaliszan.

Kalisz połączony jest ścieżką rowerową, która rozpoczyna się w Parku Miejskim położonym w samym centrum Kalisza, a kończy tuż nad brzegiem Zalewu Szałe od strony lasu, gdzie jest  kilka dzikich plaż.

Z drugiej strony zbiornika (w miejscowości Szałe) znajduje się plaża strzeżona czynna w sezonie letnim.

Motel „Maria” oddalony jest od plaży ok 100m, a w jego pobliżu znajduję się wiele ciekawych miejsc, do których należy zaliczyć Przystań Jachtową, wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki rowerki, przejażdżki po jeziorze na bananie czy spacer w kuli.

Działa tu również Uczniowski Jacht Klub Sportowy „Szturwał„, który to trenuje jaki i świetnie organizuje zawody windsurfingowe na wodach Zalewu Szałe o znaczeniu lokalnym jak i ogólnopolskich.

Na zalewie bardzo ważny jest kierunek: najlepiej gdy wieje ze wschodu, gdyż zalew nie jest zalesiony z tej strony. Dobry jest też wiatr zachodni, gdyż na zachodzie jest tama, która nie ogranicza prędkości wiatru.   Od południa i północy Szałe jest zalesione, więc wiatry z tych kierunków nie zbyt dobre.

Szałe jest dość dużym zalewem, szerokim od 500do 50 metrów i długim na około 4-5 kilometrów. Brzeg jest płaski, brak jakichkolwiek skał czy wystających drzew, dno muliste. Tafla zalewu jest przy wietrznej pogodzie lekko pofalowana, nie ma raczej szans na „lustrzaną” taflę z wielkim wiatrem jednego dnia. Szałe jest dość głębokie, uwaga szczególnie na przybrzeże naprzeciw Restauracji Szałe, gdyż nawet 3 metry od brzegu woda jest głęboka na dobrych 6 metrów (koryto rzeki). Zalew jest strefą ciszy, co oznacza zakaz pływania wszelkiego rodzaju łodzi motorowych.

Szałe graniczy przez wspólny las z miejscowością Wolica gdzie znajduje się  Klub Jeździecki Wolica z stadniną koni. Dojazd komunikacją miejską: linia 3A (przez centrum miasta). Po uzgodnieniu z Gminą Opatówek istnieje możliwość organizacji festynów, zawodów, regat kajakowych i wioślarskich, zlotów, obozów, imprez estradowych, okolicznościowych.

Sam zalew to wspaniałe tereny rybackie gdzie dominują ryby: Amur, Jaź, Karaś, Karp, Krąp, Leszcz, Lin, Okoń, Płoć, Sandacz, Sum, Szczupak, Tołpyga.